מטבח צרפתי

מטבח צרפתי הינו סגנון אוכל שמקורו בצרפת. צרפת נחשבת למובילה בתחום האוכל, ישנם שפים צרפתיים מפורסמים רבים וחלומו של כל שף צעיר הוא ללמוד בצרפת. ישנם שני סוגים עיקריים של מטבחים בצרפת: מטבח קלאסי צרפתי ומטבחים אזוריים. למרות זאת, לכל סגנונות הבישול הצרפתי יש את אותם המאפיינים העיקריים, כגון שימוש במוצרים טריים שמקורם באזור. מוצרים כמו חצאה, שמנת, צירים ויין שמשתמשים באופן קבוע. מוצרי גלם קבועים, כגון כבד אווז, רגלי צפרדע, כמהין וגבינות יחודיות. ואין ספור של של רוטבים כגון: רוטב אלמאנד, אספניול, אפריקן, בורדלז, ביארנז, הולנדז, ולוטה, סופרם ורוטב חמאה לבנה ושחורה.

מטבח צרפתי קלאסי

מטבח צרפתי קלאסי הוא מטבח שמשתמשים בו באבני יסוד של כל המטבחים האזוריים הצרפתים. שימוש בצירים לבנים וחומים מאד נפוץ במטבח צרפתי, והוא משמש לבישול יחד עם עלי דפנה, פלפל אנגלי, גבעוני פטרוזיליה, וכן הצירים החומים מטוגנים בשומן. האין ספור רטבים מבוססים על הרטבים הקלאסיים. לדוגמא רוטב בשמאל, שמכונה גם כרוטב לבן הוא רביכה שעשויה מקמח מטוגן בחמאה ומבושל בחלב. כמו כן, נפוץ מאד השימוש בממרחים ומטבלים כמו טפנאד – ממרח זיתים המכיל אנשובי, צלפים ושום. אנשויאד – שהוא ממרח אנשולי פרובנסלי, וגם חמאות מתובלות.

בצקים זהו אחד הדברים החשובים במטבח הצרפתי, ולפיכך יש סגנונות רבים לבצקים, כגון בצק עלים, בצק פריך, בצק רבוך ובצק שמרים. גם מרקים זוכים לפופולריות באוכל הצרפתי, ובינהם המרק קונסומה, מרק קרם, מרק בויאבז, מרק פריזיין, מרק פטיסייר ומרק בצל. מאכלים נוספים הנפוצים מאד במטבח הצרפתי הם אספורגוס שבצרפתית ארז'ונטיי, על שם של עיירה ליד פריז. ועגבניות שהמושג בצרפתית הוא פורטוגז על שם פורטוגל.

מטבחים אזוריים

בצרפת יש אזורים רבים שמקור האוכל והבישול במטבח הצרפתי הינו מאותם אזורים. מדובר באזורים כמו, חבל ברטאן, חבל איל דה פרנס, חבל אלזס לוריין, חבל נורמנדי, חבל ארמניהק, חבל בורדו, חבל הבאסקים, ועוד. חבל ברטאן למשל, נמצא בחלק הצפוני ביותר של צרפת והוא גובל עם האוקיינוס האטלנטי ונחשב לחבל בעל דגים ופירות ים הטובים ביותר בצרפת. חבל שמפן הגובל עם בלגיה הוא חבל בו מיוצרת השמפניה ונפוץ במיוחד הבישול בשמפניה, כגון בף קרבונאד שהוא בקר בבירה.

עמק הלואר הנמצא סביב נהר הלואר הוא אזור שבו המאכלים המאפיינים אותו הם הסלמון – הדג הנפוץ ביותר בנהר הלואר, וסרטנים שהם מהטובים בצרפת. חבל הבאסקים שגובל עם ספרד מאפיין מאכלים כמו פלפלים טריים ומיובשים, עגבניות המשמשות למתכונים רבים יחד עם הפלפלים, ברביס שהיא גבינת כבשים ועוד. בחבל אלזס לוריין הגובל עם גרמניה יש השפעה רבה מהמטבח הגרמני, והוא מאפיין את כרוב כבוש, קיש לוריין, ובירה שכמו במטבח הגרמני ובלגי גם באזור הצרפתי נהוג לשלב במאכלים. לסיכום, ניתן לומר כי מטבח צרפתי הוא שילוב של מטבח קלאסי והמטבחים האזוריים.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here