מטבח איטלקי

מטבח איטלקי הינו סגנון אוכל שמקורו באיטליה. מטבח איטלקי נחשב למטבח משובח ומפורסם בכל העולם. המטבח מורכב ממאכלים של המחוזות השונים באיטליה. רבים מהמאכלים המסורתיים מקבלים גם שמות של המחוזות מהם הגיעו. מטבח איטלקי מושפע מההיסטוריה והעמים שחיו באיטליה והמסורת נלקחה מזמנים שונים בהיסטורה. בחלקים מסויימים של איטליה אפשר להבחין בהשפעות של המטבח הערבי, המטבח הסלאבי, המטבח היווני ואפילו המטבח הטורקי. באיטליה מוסדות הכשרת שפים בין הטובים והיוקרתיים בעולם. כל שף איטלקי זוכה לכבוד גדול במקומות השונים בעולם. ישראלים רבים העובדים בתור שף או שף פרטי עברו את הכשרתם באיטליה.

מטבח איטלקי – מאכלים אופיניים

פיצה איטלקית

פיצה הינו מאכל איטלקי מסורתי המורכב מבצק, רוטב עגבניות וגבינה. ההיסטוריה של הפיצה התחילה עוד במאה ה-10 בזמן הכיבוש הערבי. בהמשך עברה הפיצה התפתחות ניכרת ותיבלו אותה ברכיבים נוספים כמו: תירס, טונה, נקניקים, ירקות ועוד. בתקופת ההגירה הגדולה לארצות הברית הופץ המאכל ברחבי העולם וכיום הפיצה הפכה ללהיט גדול במדינות רבות.

פסטה

פסטה הינו מאכל נפוץ מאד באיטליה, למרות שרבים מאמינים שהוא נוצר בו זמנית במקומות רבים בעולם. עם השנים הוסיפו האיטלקים ביצים, מלח ושמן זית. בין סוגי הפסטות הנפוצות באיטליה הינם: פסטה פוזילי, פרפאלה, ספגטי, ניוקי, קונקיליה, קנלוני, ציטי, רוטלה, לזניה, רביולי, פוטוציני וטורטליני. ספגטי לדוגמא, הינו סוג הפסטה המוכרת ביותר בישראל ובעולם. הוא מיוצר מאטריות של קמח ומוגש לרוב עם רוטב עגבניות.

רוטב

הפסטה מוגשת בצרפת לרוב בליווי רטבים. בכך הרטבים הפכו למאכל נפוץ מאד באיטליה. הרטבים עשויים מבשר, ירקות ומוצרי חלב. הרטבים הפופולרים ביותר הינם: רוטב פסטו, רוטב בולונז ורוטב אלפרדו. רוטב פסטו הינו רוטב המורכב מעלי בזיליקון, שום, צנוברים מטוגנים, גבינה ושמן זית. מקורו של רוטב פסטו הינו בחבל ליגוריה, אך אופן הכנתו משתנה ממחוז למחוז. רוטב בולונז הינו רוטב בשרי שמקורו בעיר בולוניה. הוא מורכב מחתיכות בשר טחון המבושלות בתוספת שום, בצל, גזר, תבלינים ורוטב עגבניות. רוטב אלפרדו הינו רוטב חלבי העשוי מחמאה, שמנת ושום. מקורו של אלפרדו ברומא והוא הומצא בשנת 1941 ע"י השף אלפרדו די ללו.

גלידה איטלקית

גלידה הינו קינוח מסורתי באיטליה והסוג הנפוץ ביותר במטבח האיטלקי הינו ג'לאטו. הג'לאטו עשוי מחלב או שמנת עם תוספת של סוכר לבן. לתוך הגלידות מוכנסות כמויות קטנות של אוויר וזה מה שמבדיל אותה בין גלידה איטלקית לבין גלידות אחרות. בנוסף כמויות קטנות של אוויר עושות אותה לטעימה במיוחד. הגלידה האיטלקית מאד נפוצה בעולם מאז המאה ה-19 כאשר המהגרים האיטלקים הביאו איתם את המתכונים לארצות הברית.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here